Sen – pobudza i oczyszcza mózg z toksyn

Sen – pobudza i oczyszcza mózg z toksyn

Featured Video Play Icon

SEN – POBUDZA I OCZYSZCZA MÓZG Z TOKSYN 

Sen jest podstawą zdrowia mózgu. Przewlekła bezsenność powoduje wycieńczenie organizmu, w ciężkich przypadkach prowadząc nawet do śmierci. Musimy spać, aby żyć, ponieważ sen pobudza i oczyszcza mózg z toksyn. Zdaniem naukowców z University of Rochester Medical Center, oczyszczanie mózgu jest podstawowym powodem dla którego w ogóle śpimy.

Sen – oczyszcza mózg z toksyn

Komórki nerwowe budujące mózg podczas snu kurczą się i otwierają przestrzenie między neuronami. Dzięki temu możliwe jest dotarcie do mózgu płynu z systemu glimfatycznego, który usuwa resztki będące produktami ubocznymi przemiany materii. Na podstawie wyników z tych badań można stwierdzić, że mózg musi działać w dwóch trybach – czujnym oraz uśpionym. W trybie czujnym, nie śpimy, jesteśmy aktywni, świadomi, wykonujemy różne zadania w ciągu dnia. Natomiast tryb uśpiony dla mózgu to czas po naszym zaśnięciu, w którym przestajemy być świadomi otoczenia i czujni. Następuje wówczas usuwanie biochemicznych resztek przemiany materii z aktywności neuronalnej.

Zdaniem naukowców wadliwe funkcjonowanie systemu glimfatycznego i problemy z oczyszczaniem mózgu z toksyn mogą być przyczyną chorób neurodegeneracyjnych mózgu. Cechą charakterystyczną choroby Alzheimera są płytki białkowe (amyloid), które znajduje się w mózgu być może właśnie na skutek niewydolnego systemu oczyszczania mózgu.

Czytaj też: 

Dieta dla mózgu – substancje pobudzające mózg

Dieta dla mózgu – co jeść, aby mieć zdrowy mózg?

Sen pobudza mózg – czyli drzemka lepsza niż kolejna kawa!

Sen w nocy jest podstawą zdrowia. A co gdy w dzień chce się spać? Okazuje się, że drzemka w ciągu dnia to najlepszy sposób, aby zregenerować mózg i dodać mu sił na resztę dnia. Jednym słowem – sen w ciągu dnia pobudza mózg lepiej niż kawa. Trzeba jednak wiedzieć, jak drzemać w dzień, aby nie zaburzyć nocnego snu.

O korzyściach z drzemki wiedzą Japończycy, Niemcy, Włosi, Hiszpanie… W państwach tych, nie licząc siest, które są wpisane w kulturę krajów Południa, tak zwane “drzemki energetyczne” są coraz częstsze w małych i średnich firmach oraz korporacjach. Pracodawcy wiedzą, że nic tak nie poprawia wydajności mózgu jak właśnie drzemka. W naszym kraju niestety nie spotkałam się z takim zwyczajem. Dlatego też, każdy, kto ma taką możliwość i styl pracy temu sprzyja, powinien korzystać z drzemek w ciągu dnia zawsze, gdy czuje taką potrzebę.

Drzemka powinna trwać 20 minut. Nie dłużej bo wówczas mózg potraktuje ją jak sen i w nocy będziesz miał problemy z zaśnięciem. Dowiedz się, dlaczego warto na chwilę zdrzemnąć się w ciągu dnia.

Zobacz też: Budzenie mózgu

Sen – korzyści z drzemki w ciągu dnia:

– nie sięgasz już po kolejną kawę albo napój energetyczny, dzięki czemu nie odwadniasz swojego organizmu i nie dostarczasz mu kolejnej dawki kofeiny, sztucznych cukrów czy innych smakowych substancji chemicznych

– znaczne obniżenie kortyzolu czyli zredukowanie stresu

– poprawa koncentracji, zwiększenie uważności

– poprawa czynności motorycznych i zwiększenie czasu reakcji

– utrwalenie w pamięci informacji

– poprawa nastroju

– zwiększenie kreatywności

– poprawa jędrności skóry i wygładzenie zmarszczek

Ćwiczenia oddechowe zamiast drzemki

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na drzemkę w ciągu dnia, znajdź w trakcie pracy moment, w którym możesz się zrelaksować i skoncentrować przez chwilę swoją uwagę na oddechu. To znacznie odpręża i obniża poziom stresu. Napij się wówczas też zielonej herbaty, która odpręża i jednocześnie podnosi uważność umysłu. Dzięki temu twój mózg aktywnie przetrwa cały dzień!

To jest pomocne:

Sen – 9 sposobów na zdrowy sen

Śpimy po to, aby dobrze funkcjonować w ciągu dnia. Intensywne życie sprawia, że potrzebujemy więcej snu. Mózg wyrównuje niedobór snu nie poprzez wydłużenie czasu spania, ale przez zwiększenie jakości snu. Oznacza to, że sen po minionej, nieprzespanej nocy jest głębszy ale wcale nie musi być dłuższy.

Aby uniknąć bezsenności i każdej nocy cieszyć się zdrowym snem, należy z pewnością się o niego zatroszczyć. Wiele problemów z zasypianiem bierze się z niewłaściwej higieny snu. Wprowadzenie kilku prostych zasad wspierających zasypianie może zwalczyć problemy ze snem.

Poniżej znajdziesz zasady higieny snu według Hauri’ego, które stosuje się w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Poznaj 9 sposobów na zdrowy sen!

1. Krócej leż w łóżku

2. Nigdy nie staraj się zasnąć na siłę

3. Usuń zegary z sypialni

4. Uprawiaj ćwiczenia fizyczne późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem

5. Unikaj kawy, alkoholu, nikotyny

6. Regularnie kładź się i wstawaj z łóżka

7. Zjedz lekki posiłek przed pójściem do łóżka (kanapka z serem, ryż na mleku)

8. Kontroluj drzemkę w ciągu dnia i śpij do 20 minut, nie dłużej

9. Stosuj rozważnie leki nasenne

Czy wiesz, że….

Jeśli przeszkadzają ci hałasy za oknem lub zbyt ostre światło, a chcecie spać, w żadnym wypadku nie zakrywaj głowy poduszką! Okazuje się, że ta na pozór niewinna czynność może mieć bardzo złe konsekwencje dla zdrowia twojego mózgu. Naukowcy wykazali, że prowadzi to do odcięcia powietrza i gdy zaśniemy w takiej pozycji, do naszego mózgu zamiast tlenu dostarczony zostanie dwutlenek węgla, który może uszkodzić komórki mózgowe.

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!