Stres – jak go opanować?

Stres – jak go opanować?

Stres… Bez stresu nie byłoby życia – powiedział Hans Seyle, naukowiec, który przez niemal pół wieku badał to zjawisko. Na stres narażeni jesteśmy niemal każdego dnia. Nasze myśli, aktywność fizyczna, otoczenie, w którym się znajdujemy – to wszystko może wywoływać reakcję organizmu, nazywaną stresem.
 

Stres – jak go opanować? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Opanowanie stresu nie jest łatwe, tym bardziej, że, jak się okazuje,  stresem można się zarazić.  Dosłownie! Naukowcy z Uniwersytetu Ludwig-Maximilians w München wykazali, że stres rozprzestrzenia się w powietrzu niczym woń perfum! Wystarczy tylko, aby nasz mózg wyczuł tzw. feromony stresu zawarte na skórze zestresowanej osoby i sami zaczynamy się stresować. Co więcej odczuwanie strachu popycha nas do nieprzemyślanych i ryzykownych zachowań. 

Stres – dlaczego tak trudno go zwalczyć? 

Za odczuwanie stresu w ogromnej mierze odpowiedzialna jest struktura mózgu znajdująca się symetrycznie nad naszymi uszami, czyli ciało migdałowate, które przetwarza bodźce zmysłowe na reakcje emocjonalne, głównie strach. Na skutek aktywizujących ją cząstek, zawartych na skórze zestresowanej osoby, mobilizuje nasz organizm do pełnej gotowości na starcie ze stresorem. Jest to jednak dość osobliwa sytuacja. Nasze ciało migdałowate zachowuje się tak, jakbyśmy stali w obliczu realnego zagrożenia życia, a my w rzeczywistości zaczynamy podzielać lęk osoby znajdującej się w naszym towarzystwie. Gdy jednak nasze ciało migdałowate przejmuje kontrolę nad zachowaniem, emocje biorą górę.

Bodziec zmysłowy, który trafia najpierw do wzgórza (pełniącego funkcję m.in. stacji przekaźnikowej impulsów nerwowych), a później do ciała migdałowatego i wyzwala reakcję emocjonalną, omija korę czuciową naszego mózgu, dlatego też nasze działanie jest poza kontrolą intelektu. Jest odważne, ryzykowne i kompletnie nieprzemyślane! 

Dlatego też jeśli nie chcesz żałować pochopnych decyzji, które wywrócą twoje życie do góry nogami albo też paru zbyt emocjonalnych słów, może lepiej zrobić sobie przerwę na lunch…  

Czytaj też: Sen – pobudza i oczyszcza mózg z toksyn

Obejrzyj też: Dieta dla mózgu – GORZKA CZEKOLADA

 

Stres – jak go opanować? 

 
Łatwiej stać się ofiarą codziennego stresu niż uczynić z niego swego sprzymierzeńca, który daje energię i motywację do działania.
Nie jest to jednak niemożliwe! Na początek na pewno warto go lepiej poznać i dowiedzieć się, co robi w naszym organizmie i co Ty możesz zrobić, by uwolnić się od napięcia, które powoduje.
 
Gdy się stresujesz: 
Do krwiobiegu uwalnia się cukier, w ten sposób Twój organizm dostaje energii do działania. Gdy ten stan trwa zbyt długo energiczny ruch fizyczny pozwoli Ci zużyć nadmiar cukru.
 
Kurczy się grasica (gruczoł znajdujący się zaraz za mostkiem), wywołując uczucie niepokoju. Lekkie opukane klatki piersiowej palcami rozkurczy grasicę i przywróci poczucie spokoju.
 
Napinają się mięśnie, w ten sposób komórki Twojego organizmu wzmacniają się i pobudzają do działania. W tym przypadku ćwiczenia rozciągające, energiczny masaż uwolnią napięcie mięśniowe.  
 
Rozszerzają się naczynia włosowate, co zwiększa przepływ krwi. Dzięki temu komórki są odżywione i oczyszczone przez wypłukanie toksyn do układu limfatycznego. Bardzo delikatny masaż przywróci swobodny przepływ limfy. W skrajnym stresie sieć naczyń włosowatych może otwierać się tak szeroko, że krwinki wylewają się z niej, tworząc sińce, wówczas masaż powinien omijać te miejsca.
 
Wyżej opisane skutki stresu zachodzą wszędzie w ciele ale szczególnie w obszarach, które bezpośrednio są dotknięte stresem.
Teraz gdy już wiesz, jakie są to miejsca, możesz skuteczniej radzić sobie ze stresem.
 
Obejrzyj też: Naturalne sposoby na BÓL GŁOWY

 

 

Copyright 2022 Mózg: Aktywacja!